Vitaminas C

Vitaminas C labai svarbus imunitetui stiprinti – ne kartą teko girdėti, tiesa? O pasireiškus peršalimo ligoms neretai kiti konstatuoja, jog štai, vartojai per mažai vitamino C. Ir tai nėra nepagrįsti teiginiai, nes šis vitaminas tikrai labai reikšmingas daugeliui organizmo funkcijų, žinoma, imunitetui, sveikatai bei puikiai savijautai. Neretai manoma, kad valgant daug citrinų ir kitų citrusinių vaisių patenkinsite organizmo vitamino C poreikį. Bet ne visai taip... Pakalbėkime apie vitaminą C išsamiau.

Kramtomas vitaminas C vaikams

Kas yra vitaminas C?


Kas gi yra tas stebuklingasis vitaminas C, dar vadinamas  L-askorbo rūgštimi ar tiesiog askorbo rūgštimi? Tai – vandenyje tirpus vitaminas, tam tikrų organizmo funkcijų kontekste atliekantis reikšmingą vaidmenį. Jo galime gauti su maistu, mat vitamino C turi daugelis maisto produktų, pavyzdžiui, citrusiniai vaisiai, raudona bei žalia paprika, brokoliai, pomidorai, braškės ir kt.
Žmogaus organizmas vitamino C pasigaminti negali, todėl mityba svarbi, o neretai reikia ir kokybiškų papildų.

Kokia vitamino C nauda?


Kuo naudingas vitaminas C? Išgirdę šį klausimą daugelis pirmiausia pagalvoja, jog šis vitaminas – nuostabus antioksidantas, efektyviai kovojantis sulaisvaisiais radikalais ir saugantis mūsų ląsteles nuo oksidacinės žalos. Tai – viena svarbiausių šio vitamino funkcijų.
Peršalę greičiausiai ne kartą esate girdėję: Reikia vitamino C! Nors pastarasis peršalimo neišgydys, bet jo vartoti peršalus tikrai tikslinga. Tyrimais nustatyta, jog jis gali sutrumpinti ligos trukmę, prisidėti prie peršalimo ligų prevencijos.

Vitaminas C – svarbus žaidėjas kolageno gamybos procese. O kolagenas savo ruožtu reikšmingas normaliai kraujagyslių funkcijai, odai. 
Šis vitaminas naudingas ir širdies veiklai. Tam tikri tyrimai atskleidžia, jog vitaminas C gali padėti mažinti ant arterijų sienelių besikaupiančių riebalų kiekį, todėl tai gali būti gera pagalbinė prevencijos priemonė, siekiant išvengti širdies ir kraujagyslių ligų.

Akcentuojama ir teigiama vitamino C įtaka sąnariams. Kadangi, kaip minėjome, jis reikšmingas kolageno gamybai, tai nauda sąnarių funkcijai nenuginčijama, mat šiame kontekste kolagenas suponuoja sąnarių apsaugą nuo dėvėjimosi, lankstumą, elastingumą, apsaugą ar gerą prevenciją nuodažnų sąnarių ligų.
Vitaminas C svarbus geležies absorbcijai – teigiamai veikia geležies įsisavinimą, tad jei vartojate geležies papildų, tikslinga drauge gauti ir vitamino C.

Dar šis vitaminas lemia spartesnį žaizdų gijimą; gerindamas kraujotaką akyse saugo regėjimą, gali padėti išvengti tokių akių ligų kaip katarakta; saugodamas nuo žalingo aplinkos poveikio vitaminas C gali drauge apsaugoti ir nuo astmos priepuolių, sukeliamų aplinkos užterštumo. Maža to, vitaminas C svarbus ir nervų sistemos veiklai!

Kas išduoda vitamino C trūkumą?


Nors vitamino C stoka yra gana retas reiškinys, bet labai pavojingas, sąlygojantis ligos, vadinamos skorbutu, atsiradimą. Kaip organizmas įspėja apie vitamino C stoką organizme? Vienas iš simptomų – nusilpęs regėjimas. Nors pastarąją būklę gali sukelti ir kiti veiksniai, bet vitaminas C taip pat gali būti kaltininkas, mat būtent jis yra itin svarbus akies gleivių gamybos procese, užtikrina akių drėgmę ir sulėtina akyse vykstančius senėjimo procesus.

Dantenų uždegimai,pasireiškiantys sutinimu, dantenų kraujavimu, žaizdelėmis burnos ertmėje taip pat gali įspėti, kad organizme stokojama vitamino C. Šio vitamino trūkumą gali signalizuoti ir suprastėjusi nagų bei plaukų būklė.

Vitamino C trūkumą taip pat gali išduoti sąnarių skausmas ir tinimas, lėtas žaizdų gijimas, nes vitaminas C tiesiogiai susijęs su kolageno gamyba. Paraudusi bei sausėjanti oda, daugiau nei įprastai ant kūno atsirandančių mėlynių taip pat gali signalizuoti, kad organizmą reikėtų papildyti didesniu vitamino C kiekiu.

Dažni šiuolaikinio žmogaus gyvenimo palydovai – nuovargis ar net depresija – irgi siejami su vitamino C stoka. Tad jei vargina nuolatinis abejingumas tam, ką darote, nuovargis, apatija, verta pasitikrinti – galbūt Jums trūksta vitamino C.

Kas svarbu renkantis vitaminą C?


Ne visi, nusprendę savo organizmą papildyti vitaminu C, žino, jog rinkoje jis yra dvejopas – natūralus ir sintetinis. Kuo jie skiriasi? Natūralus vitaminas C daugiausia randamas daržovėse bei citrusiniuose vaisiuose. Būtent jis yra stiprus antioksidantas ir pasižymi didele nauda sveikatai. O štai sintetinis vitaminas C yra izoliuotas iš genetiškai modifikuoto cukraus, perdirbamo naudojant acetoną. Tokie žodžiai kaip „genetiškai modifikuotas“, „cukrus“ šiuolaikiniam apie sveikos mitybos principus nusimanančiam žmogui yra puikiai žinomi neigiamame kontekste.

Tad rinkdamiesi vitaminą C būkite itin atidūs, nes, kad ir kaip būtų gaila, rinkoje visgi vyrauja būtent sintetinis. O blogiausia tai, kad sudedamųjų dalių sąraše sintetinių vitaminų pavadinimai dažniausiai nė nesiskiria nuo natūralių, tad juos identifikuoti sudėtinga. Negana to, šiuo atveju negelbsti ir įstatymai – jie leidžia produktus bei jų sudedamąsias dalis įvardyti kaip natūralius net ir tuo atveju, jei natūralių medžiagų dalis juose siekia vos 10 procentų!

Kodėl neverta rinktis sintetinio vitamino C? Atsakymas paprastas – jis neturi jokios naudos, o neretai net ir daro žalą. Jo gamybai naudojamos cheminės žaliavos. Nemažai sintetinių vitaminų yra toksiški ir galintys kauptis riebaliniame audinyje, sąlygodami alergines reakcijas, kitas ligas.

Prailginto poveikio vitaminas C  tirpsta šešias - aštuonias valandas  palaipsniui. 1 tabletėje - 200 mg vitamino C.

Kodėl verta rinktis „NeoLife“ linijos vitaminą C?


Turime du produktus: All-C ir Sustained Release Vitamin C. Abu vienodai kokybiški, vertingi ir pateisinantys geriausią papildų vartojimo patirtį. Sudėtyje – tik visiškai natūralus vitaminas C.

•„Sustained Release Vitamin C“ per 6–8 valandas nuo suvartojimo išsiskiria ir suteikia organizmui reikalingą vitamino C kiekį. 1 tabletėje yra net 200 mg vitamino C.

•Papildas „All-C“ žavi švelniu apelsinų skoniu – šios kramtomosios tabletės patiks visiems: ir suaugusiems, ir, žinoma, mažiesiems vitamino C vartotojams. Vienoje tabletėje yra 50 mg vitamino C.

„NeoLife“ vitaminai atitinka aukštus kokybei keliamus reikalavimus.

•Abiejuose produktuose esantis vitaminas C užtikrina jam priskirtų funkcijų atlikimą – saugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos, stiprina imunitetą, mažina nuovargį po sporto ar sunkios darbo dienos, teigiamai veikia nervų sistemą, regėjimą, širdies veiklą ir kt.

Apibendrinant galime teigti, jog vitaminas C daugiau ar mažiau įtakos turi daugeliui mūsų organizme vykstančių procesų. Nors jo galime nemažai gauti su maistu, nereikia pamiršti, kad gaminant maistą didelis kiekis šio vitamino prarandamas. Tad neretai tikslinga mitybą papildyti aukštus kokybės standartus atitinkančiais papildais, kuriuos galite įsigyti ProVitaminai.Lt 

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Karotenoidai: didžiulė nauda iš vaisių ir daržovių

NeoLife chelated zinc – cinko papildai geros savijautos palaikymui

Lipidai: kodėl reikalingi sportuojantiems ir trokštantiems daugiau energijos?